Up-selling to prosta metod, która pozwala na błyskawiczne zwiększenie sprzedaży i polega na sprzedaży droższego produktu, który spełnia oczekiwania klienta. Przy użyciu praktycznego przykładu pokażemy, że nie jest to takie trudne!


Up-selling podobnie jak cross-selling, stosowany jest niemal wszędzie. Spotkasz się z tymi metodami, np. w kioskach, a nawet restauracjach. Pamiętaj, że wyższa cena zawsze musi być uzasadniona. Produkt musi nie tylko spełniać potrzeby klienta, ale i je przewyższać. W tym artykule pokażemy kilka praktycznych przykładów up-sellingu.

Praktyczne przykłady up-sellingu – sprzedaż płynu do chłodnic K2 Kuler?

Przykład 1 – Klient szuka taniego płynu do chłodnic

Klient zainteresowany płynami do chłodnic, powinien od razu poznać produkt K2 Kuler. Jego cena jest wyższa w porównaniu do płynów mniej znanych producentów, ale w pełni uzasadniona. Przedstaw cechy produktu w formie zalet i korzyści, używając do tego języka korzyści – w tym filmie dowiesz się jak to zrobić poprawnie. Dwa proste przykłady:

    1. K2 Kuler to płyn produkowany w technologii kwasów organicznych, która jest najtrwalszą dostępną technologią produkcji tego typu płynów. Dzięki temu może chronić silnik nawet przez 5 lat lub 250 000 kilometrów,
    1. posiada unikalną recepturę, wzbogaconą o wiele dodatków antykorozyjnych i przeciw osadzaniu się zanieczyszczeń na ściankach chłodnicy. Posiada certyfikat Instytutu Transportu Samochodowego co oznacza, że każda partia produktu jest badana i posiada jakość na najwyższym poziomie – klient tym samym ogranicza ryzyko powstania awarii.

Poinformuj o negatywnych konsekwencjach używania tanich alternatywach. Uświadom klienta, że decydując się na zakup płynu bez odpowiednich certyfikatów i atestów naraża się na ryzyko wystąpienia awarii samochodu, a całkowity koszt użytkowania taniego płynu do chłodnic może być znacznie wyższy niż zaoszczędzona kwota przy jego zakupie.

Na takiej sprzedaży skorzysta klient, który zagwarantuje sobie bezproblemowe i niezawodne użytkowanie auta oraz sprzedawca, który sprzeda droższy produkt.

Przykład 2 – Klient kupuje 1l płynu, aby uzupełnić  jego poziom w układzie chłodzenia

Przekonaj klienta do zakupu większej ilości. Pewnie wielokrotnie spotkałeś się z sytuacją, gdy klient kupił jedynie jeden litr płynu do chłodnic. To znakomita okazja do zastosowania up-sellingu!

Podkreśl, że wymiana całego płynu będzie lepszym rozwiązaniem. Kupując 5 litrów wysokiej jakości płynu, takiego jak K2 Kuler, klient nie będzie musiał martwić się korozją lub wymianą przez następne 5 lat. W ten sposób oszczędza swój czas i pieniądze.

Up-selling możesz stosować nawet w przypadku, gdy klient ma już wybrany produkt. Zapytaj się czego oczekuje od produktu, jakie cechy powinien posiadać, a następnie zaproponuj produkt, który nie tylko spełni oczekiwania, ale i je przewyższy.

Up-selling + cross-selling = większa sprzedaż

Przy podnoszeniu wartości produktu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować produkt dodatkowy. W momencie gdy wiesz, że klient kupi droższy produkt, możesz zastosować techniki cross-sellingu i zachęcić do zakupu kolejnego. Dla K2 Kuler będzie to, np. K2 Radiator Flush, który wypłucze zabrudzenia z chłodnicy przed wymianą płynu na nowy.

Właściwy kontakt z klientem to podstawa!

Najważniejszą rzeczą o której musisz pamiętać przy up-sellingu, to właściwy kontakt z klientem. Zadawaj pytania, nawet gdy widzisz, że klient wybiera produkt i kieruje się do kasy. Nigdy nie jest za późno, aby przekonać go do zmiany decyzji. Ważne, aby klient zrozumiał, że ta decyzja będzie dla niego lepsza. Dzięki właściwym pytaniom i dobrej znajomości produktu, możesz zwiększyć swoje zyski.

Dołącz bez zobowiązań do grona ponad 6000 firm, które zdobywają nowych klientów dzięki obecności produktów K2 w ich ofercie.