O tym jak ważne jest pierwsze wrażenie wie niemal każdy. Nie każdy jednak potrafi wykorzystać tę wiedzę w swoim biznesie. Poznaj 5 skutecznych sposobów, które sprawią, że klient będzie chciał kupować właśnie w Twoim sklepie motoryzacyjnym.


W poprzednim artykule i odcinku Pomysłowej Firmy skupialiśmy się na przekonywaniu klienta do zakupu innego produktu. Jak sprawić aby klient od pierwszych chwil chciał kupować właśnie w Twoim sklepie? Jak w przeciągu pierwszych 5 sekund wywrzeć na kliencie jak najlepsze pierwsze wrażenie?

1. Ekspozycja towaru

Na co zwraca klient uwagę zaraz po wejściu do sklepu? Na właściwe ułożenie towaru. Dlatego dbając o pierwsze wrażenie, zadbaj o ekspozycję towaru. Na wysokości wzroku pokaż te produkty, które są nowe lub które się najlepiej sprzedają. Jeżeli wchodzi na rynek nowy produkt, np.: K2 Auron do czyszczenia skór lub K2 Gravon Lite to wyeksponuj je. Obok możesz ułożyć towary, które najlepiej się sprzedają.

Pamiętaj też o produktach starszych. Wyczyść opakowania i połóż je w widocznym miejscu, dzięki temu podniesiesz wartość starszych produktów w oczach klienta i będziesz miał szanse je sprzedać.

Więcej o właściwej ekspozycji towaru dowiesz się z naszego artykułu: https:/akademia.melle.com/blog/merchandising-ktory-zwieksza-sprzedaz

2. Zadbaj o dobre samopoczucie klienta

Złota zasada mówi, że chętniej robimy interesy z osobami, które darzymy sympatią. Jak wykorzystać tę wiedzę w sklepie motoryzacyjnym? Wzbudzić w kliencie pozytywne emocje i skojarzenia.

Zadbaj o klienta już od pierwszych chwil, niech poczuje się dobrze w Twoim sklepie. Zadawaj mu właściwe pytania, bądź miły i pomocny. Zapytaj także jak mija mu dzień, np.: Dzień dobry Panu/Pani, w czym mogę służyć? Jak mija Panu/Pani dzień? Ładna pogoda dzisiaj, prawda?

3. Dopasuj sposób mówienia do klienta

Sposób w jaki mówisz ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy chcesz klientowi coś sprzedać lub przekonać go do zakupu. Zadbaj o ton i tempo wypowiedzi, tembr głosu oraz odpowiedni dobór słów. Jeżeli Twoim klientem jest starsza osoba to mów wolniej, wyraźniej i staraj się nie używać fachowego słownictwa. Jeśli natomiast Twoim klientem jest osoba młoda, obeznana w tematach motoryzacyjnych, możesz mówić inaczej: szybciej, używając fachowej terminologii.

4. Ubiór i postawa

Jednym z elementów budujących autorytet jest odpowiedni ubiór. Pamiętaj, że nie oznacza to, że masz w swoim sklepie nosić garnitur, ale czyste i schludne ubranie to podstawa. Jeśli Twój sklep ma logotyp, możesz zainwestować w ubrania firmowe. Ładne koszulki polo z odpowiednim nadrukiem, pomogą budować pozycję Twoją i Twojego biznesu.

5. Fachowe doradztwo

Klient przychodząc co sklepu liczy na Twoją pomoc. Nawet mając wypatrzony produkt może ulec Twojej sugestii, jeżeli Tylko odnajdzie w Tobie partnera oraz fachowca. Zadbaj o fachowe doradztwo! Aby być specjalistą i móc doradzić każdemu klientowi musisz doskonale znać produkty, które sprzedajesz. Czytaj informacje na etykietach, szukaj informacji w Internecie, np.: na stronie k2.com.pl.

Dzięki temu gdy klient przyjdzie po wosk K2 Proton, będziesz mógł mu zaproponować zupełnie nowy produkt K2 Gravon Lite, który jest niewiele droższym produktem, ale chroni lakier przez całe 12 miesięcy, zapewniając przy tym lepszą ochronę względem wosku. Nakładanie produktu również nie stanowi problemu. Pamiętaj jednak aby nie naciskać na klienta, jego komfort jest dla Ciebie najważniejszy. Zadowolony klient chętniej wróci do sklepu.

Podsumowanie

Dobre pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz. To w przeciągu pierwszych 5-7 sekund budujemy nasz pozytywy wizerunek fachowca w oczach klienta, dlatego niezwykle ważne jest dbanie o to. Dzięki powyższym punktom sprawisz, że klienci będą częściej i chętniej wracali do Twojego sklepu. Nie zapomnij aby podzielić się wiedzą ze swoimi pracownikami – oni także są wizytówką Twojej firmy!

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na Youtube oraz zapisania się do Newslettera!

Dołącz bez zobowiązań do grona ponad 6000 firm, które zdobywają nowych klientów dzięki obecności produktów K2 w ich ofercie.