Merchandising to metody, które poprzez wystrój sklepu i odpowiednią prezentację produktów, wpływają na zachowanie klientów. Podpowiadamy czym kierować się i na co uważać podczas ekspozycji towarów, aby zwiększyć sprzedaż!


Podstawy zna każdy: przykuwająca uwagę witryna sklepu, odpowiednia nawigacja pomiędzy półkami, widoczne ceny i informacje o promocjach. Warto pamiętać, że poprawnie użyty merchandising może przynieść znaczący wzrost sprzedaży.

Czym kierować się podczas ekspozycji towaru

1. Widoczność i przeznaczenie produktu

Klienci widzą najlepiej produkty, które mają na wysokości wzroku (około 130-160 cm od podłoża). Ważne, aby produkty cięższe znajdowały się niżej, a lżejsze wyżej. Wygląd opakowania produktu również jest ważny – klienci często kupują oczami!

To, jak ułożysz towar także wpływa na sprzedaż. Dlatego układaj blisko wejścia do sklepu albo w centralnych miejscach tzw.: produkty kluczowe. Jeśli wiesz, że spora część klientów kupuje olej silnikowy, to postaw w widocznym miejscu produkt K2 Texar 5W40. Obok niego możesz ustawić inne produkty z tej serii lub pokrewne, np. filtry oleju.

2. Powiązane produkty

Skoro na wysokości wzroku stawiasz produkty kluczowe, to wszędzie dookoła możesz ustawić produkty, które będą uzupełniały ofertę. W ten sposób wpływasz na zwiększenie szans na cross-selling. Dla przykładu, obok K2 Kuler postaw produkt który może mu się przydać, np. płyn do płukania układu chłodzenia K2 Radiator Flush. Przy układaniu produktów możesz wykorzystać wiedzę nabytą podczas rozmów z klientami – ich potrzeby, fakt jakie produkty wybierają.

3. Dodatki na widoku

Niewielkie, dodatkowe produkty warto trzymać przy kasie. Wtedy dużo łatwiej jest je zaproponować mimochodem przy finalizacji transakcji. Ważne by dodatki także były towarem uzupełniającym ofertę. Dla przykładu może to być K2 Milittec-1, który jest dobrym dodatkiem do zakupionego oleju. To mogą być także zapachy do samochodu. Posiadanie dodatkowego, niedrogiego asortymentu blisko kasy, to zawsze szansa na zwiększenie zysków.

Nigdy nie popełniaj tych 3 błędów

1. Brak cen

Pamiętaj, żeby wszystkie produkty miały swoją cenę. Jeśli stosujesz plakietki na półkach, to uważaj także na prawidłowe ułożenie towaru.

2. Złe ułożenie towaru

Nikt z nas nie lubi długo szukać towaru w sklepie. Szczególnie gdy na półce znajduje się inny produkt niż powinien. Zadbaj o właściwą ekspozycję i logikę ułożenia produktów.

3. Brudne i zniszczone opakowania

Produkt kupiony w sklepie musi wyglądać jak nowy. Ubrudzone opakowania wyczyść, a zniszczone zwróć. Pamiętaj, że klient kupuje oczami i musi kojarzyć Twój sklep z czystością.

Efekt obfitości – ilość towarów na półce

Ważną kwestią w merchandisingu jest tzw.: efekt obfitości. Objawia się zarówno ilością towaru jak i bogactwem wyboru. Pamiętaj, że to Ty wpływasz na zachowania konsumenckie klienta. Nawet jeśli klient nie znajdzie konkretnej marki, której szukał, to o nią zapyta. A to pozwoli Ci wybadać potrzeby i zaproponować konkurencyjny produkt. Dlatego dbaj o efekt obfitości, ale przede wszystkim ilością danego towaru. Pod względem ilości marek bierz pod uwagę popyt.

Merchandising wpływa na sprzedaż

Znajomość merchandisingu jest bardzo przydatna i wpływa na zwiększenie sprzedaży. Wpływanie na zachowanie klienta może pomóc w dosprzedaży. To Ty masz realny wpływ na to jak będzie wyglądał Twój sklep i jakie będą tam produkty. Analizuj, wykorzystaj swoje doświadczenie wyniesione z rozmów z klientem i ciągle ulepszaj ekspozycje towarów.

Dołącz bez zobowiązań do grona ponad 6000 firm, które zdobywają nowych klientów dzięki obecności produktów K2 w ich ofercie.