Konsument, który robi zakupy w sieci, chce jak najszybciej i bezpiecznie otrzymać swoje zamówienie. Sprawna przesyłka dostosowana do potrzeb e-konsumentów to większa szansa na to, że powrócą oni do e-sklepu z następnymi zakupami. Jak wysłać paczkę, by mieć pewność, że trafiła w ręce odbiorcy na czas i w nienaruszonym stanie?

 

Wybierz partnera i najkorzystniejszą dla siebie ofertę

Choć przygotowanie przesyłki do nadania to odpowiedzialność nadawcy, za jakość doręczenia odpowiada również firma kurierska. Planując działalność swojego e-sklepu warto wybrać sprawdzonego partnera, który odpowie na oczekiwania klientów. Jak wskazało badanie DPDgroup Barometr E-shopper dla 72% e-konsumentów już w momencie dokonywania transakcji jest bardzo ważne, która firma doręczy paczkę. 38% przyznaje zaś, że ta wiedza gwarantuje udane zakupy, co ułatwia proces decyzyjny. Na polskim rynku usług kurierskich są zarówno niewielkie podmioty, jak i międzynarodowe firmy, dzięki czemu klient ma ogromne możliwości wyboru. Wybierając globalną markę z wieloletnim doświadczeniem, która dysponuje rozwiniętą infrastrukturą i nowoczesnymi systemami operacyjnymi, mamy większą gwarancję, że poradzi sobie w sytuacji wzmożonego zainteresowaniami e-zakupami.
Nawiązując współpracę z firmą kurierską warto zapoznać się jej ofertą i wybrać korzystną dla siebie opcję współpracy. DPD Polska ma ofertę dostosowaną zarówno dla małych firm, jak i dużych sklepów internetowych. Warto pamiętać, że coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na aspekt ekologiczny doręczenia. Warto wybrać firmę kurierską, która w swojej strategii rozwoju uwzględnia  troskę o środowisko i rozwiązania ograniczające emisję CO2.

Zadbaj o formalności

Prosto w ręce adresata może trafić tylko odpowiednio nadana paczka. Choć zadanie to należy do e-sklepu, firmy kurierskie zapewniają swoje wsparcie, by proces ten przebiegał szybko i sprawnie. Rolą nadawcy jest przede wszystkim stworzenie listu przewozowego z poprawnie uzupełnionymi danymi. Czynność tę ułatwiają nowoczesne rozwiązana IT, takie jak DPD Online, czyli rozbudowany system zarządzania wysyłką. Dzięki niej przedsiębiorcy mają możliwość samodzielnego wykonywania większości czynności związanych z obsługą przesyłek, np. dokonywania kompleksowego rozliczenia procesów logistycznych oraz obsługiwać wysyłki seryjne. Rozwiązania te dają także możliwość prostego przekierowywania paczki, zmiany danych, a także śledzenia jej drogi. Większe sklepy, które korzystają z systemów magazynowo – sprzedażowych czy aukcyjnych, mogą skorzystać z modułów wysyłkowych, czyli specjalnych aplikacji. Po zainstalowaniu stają się one integralnymi elementami programów do zarządzania stanami magazynowymi i sprzedażą, automatyzując obsługę przesyłek bezpośrednio z poziomu jednego interfejsu.

Odpowiednio opakuj przesyłkę

Oprócz wypełnienia danych w systemie i odpowiedniego zaadresowania paczki e-sklep powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie i opakowanie przesyłki, co jest bardzo istotnym elementem procesu dostawy, znacząco wpływającym na jej bezpieczeństwo w transporcie. Ta czynność, choć leży po stronie nadawcy, jest wspierana dodatkowymi usługami firmy kurierskiej. DPD Polska proponuje swoim klientom dostęp do e-sklepu, (Sklep DPD) w którym dostępne są łatwe w użyciu materiały eksploatacyjne do pakowania i zabezpieczania zawartości przesyłek, nawet jeśli są szklane, kruche lub o niestandardowych wymiarach i kształtach.

Jak prawidłowo zapakować paczkę?

Standardowa paczka krajowa doręczana przez kuriera DPD ma maksymalną wagę 31,5 kg, a sumę wymiarów nie większą niż 300 cm, przy czym najdłuższy bok nie powinien przekraczać 175 cm. Powinna mieć ona kształt prostopadłościanu, z którego nie wystaje żaden ponadwymiarowy element.
Jeśli wysyłamy produkty szklane i kruche, to powinny być one zapakowane w materiał dopasowany do zawartości, a wielkość i wytrzymałość opakowania dostosowana do gabarytów i ciężaru przesyłki. Do zapakowania produktów lekkich, takich jak płyty, książki czy gry komputerowe należy użyć odpowiedniej grubości kartonu oraz ewentualnie folii bąbelkowej lub innych materiałów do wypełnienia wolnych przestrzeni opakowania. Odzież i obuwie nie mogą przemieszczać się wewnątrz kartonu, w który są zapakowane. Wystarczy odpowiednia amortyzacja zawartości oraz wytrzymałe pudełko. Telefony, akcesoria komórkowe, sprzęt komputerowy czy RTV/AGD, małe AGD czy produkty wnętrzarskie (np. lampy) muszą być transportowane w opakowaniu producenta z oryginalnymi profilami lub być owinięte folią bąbelkową. Całość dodatkowo należy umieścić w mocnym kartonie, wewnątrz którego powinny znajdować się elementy zabezpieczające wykonane z pianki lub papieru. Ostatnim krokiem powinno być zaklejenie całej paczki taśmą klejącą, zgodnie z metodą podwójnej litery „T”.

Więcej informacji o bezpiecznym pakowaniu przesyłek dostępne na stronach:
DPD Dokumenty oraz Sklep DPD
Podręcznik pakowania: Podręcznik pakowania

 

Zamów kuriera

Gdy odpowiednio przygotujesz paczkę, możesz zamówić kuriera, który doręczy ją we wskazane miejsce. Klienci DPD Polska mogą zamówić dostawcę wypełniając formularz online lub złożyć zamówienie przez e-mail. W celu zamówienia kuriera po odbiór przesyłki w serwisach międzynarodowych ( DPD Max – Palety oraz DPD Express – przesyłki lotnicze) konieczne jest jednak telefonicznie w Contact Center.

Droga paczki od nadawcy do odbiorcy

Odebrane w ciągu dnia paczki trafiają do oddziału nadającego, gdzie zostają przesortowane na kierunki i zapakowane do ciężarówek, skąd transportowane są do jednej z centralnych sortowni. Tam automatyczne skanery odczytują ich listy przewozowe i kierują do odpowiednich zrzutni przypisanych konkretnym kierunkom. Następnie paczki transportowane są do oddziału doręczającego, gdzie poddawane są kolejnemu sortowaniu na rejony i przydzielane kurierom, którzy będą je doręczać. Ci, po zeskanowaniu przydzielonych paczek, określają przedział czasowy dostawy. Odbiorca otrzymuje wiadomość SMS lub e-mail z zaproponowanym przez dostawcę terminem. Droga paczki kończy się w momencie potwierdzenia odbioru przez wskazanego adresata.

Daj odbiorcy elastyczność

W procesie dostawy najważniejszy jest konsument i to on powinien decydować kiedy i gdzie chce odebrać paczkę. Podczas wysyłki zamówienia warto dać mu możliwość samodzielnego wyboru jej formy oraz sprawnego zarządzania procesem. Dzięki nowoczesnym usługom, takim jak interaktywne powiadomienia Predict możliwe jest określenie okna czasowego odbioru przesyłki, a także łatwy kontakt z kurierem. Jej rozszerzeniem jest portal „Moja Paczka” o znacznie większym zakresie funkcjonalności.
E-konsumenci chcą odbierać paczki najdogodniejszym dla siebie momencie. Taka możliwość dają im coraz popularniejsze punkty nadań i odbiorów. DPD Polska dysponuje gęstą siecią punktów DPD Pickup (ponad 2,5 tys.) i oddziałów miejskich, w których odebrać paczkę, a także w razie potrzeby nadać zwrot.

 

Bezpieczeństwo to podstawa

Dziś wygodne zakupy to przede wszystkim zakupy bezpieczne. Dlatego e-sklepy muszą zapewnić odbiorcom nie tylko sprawne, ale i komfortowe dostawy. Bardzo ważne jest, by współpracują firma kurierska przestrzegała wszystkich zasad bezpieczeństwa, m.in. wyposażając kurierów w środki ochronne. DPD Polska zmieliła także zasady doręczeń, by ograniczyć kontakt dostawcy z odbiorcą , takie jak dostarczanie paczek bez podpisu pod drzwi czy doręczenia z PIN przesyłek „do rąk własnych”.
Kurierzy stosują niezbędne zabezpieczenia sanitarne.
Więcej na temat nowych zasad doręczeń w DPD Polska na stronie: DPD Bezpieczeństwo

Instrukcja – jak nadać paczkę w DPD online

• Wejdź na stronę www.dpdpickup.pl
• W zakładce „Wyceń i nadaj online” wybierz „Przesyłka krajowa”
• Wybierz „Doręczenie do odbiorcy”
• Wprowadź dane swojej paczki
• Wprowadź kod „MELLE” na stronie z podsumowaniem zamówienia, a cena za paczkę zostanie automatycznie obniżona
• Zapłać za przesyłkę
• Wydrukuj etykietę
• Zanieś przygotowaną i opłaconą paczkę (wraz z etykietą) do najbliższego punktu DPD Pickup. Listę punktów znajdziesz na naszej stronie https://www.dpdpickup.pl/Znajdz-Punkt-DPD-Pickup
• Paczkę można śledzić na www.dpdpickup.pl/Zlokalizuj-paczke
• Promocja trwa do 31.12.2020 r.