Lubimy oglądać! Czas, jaki poświęcamy w sieci na oglądanie różnego rodzaju materiałów wideo, rośnie kosztem konsumpcji tradycyjnych mediów. To właśnie podczas oglądania filmów wideo dowiadujemy się jak używać produktu, to po ich obejrzeniu klient decyduje się na zakup częściej niż po obejrzeniu samych zdjęć i przeczytaniu opisu.

 

Wpływ wideo na sprzedaż w Internecie

Wśród aktywności on-line istotną rolę stanowi oglądanie treści audiowizualnych, do których zaliczyć należy zarówno pełnometrażowe filmy i programy wideo, jak i oglądanie krótkich filmików. Z raportu IAB Polska wynika, że wśród kluczowych aktywności w sieci treści audiowizualne stanowią aż 69%! Wśród tych aktywności są też filmy instruktażowe, te, które prezentują produkt oraz wskazują jego właściwe użycie.

 

Kluczowe aktywności w sieci
Źródło: IAB Polska, „TV + WWW = Razem Lepiej”, edycja III, kwiecień

 

Zakupy on-line

27,5 mln z 38,4 mln Polaków korzysta z Internetu – wynika z „E-commerce w Polsce 2019. Gemius dla e-commerce Polska”. 62% internautów dokonało kiedyś zakupów on-line – to aż o 6 punktów procentowych więcej niż w analogicznym badaniu z roku 2018. Najlepiej rozpoznawanymi serwisami zakupowymi nadal pozostają: Allegro (spontaniczną znajomość deklaruje 80% respondentów), OLX (39%), Zalando (17%) i AliExpress (13%). Szeroka rozpoznawalność sprawia, że umieszczone na tych platformach oferty mają ogromne możliwości dotarcia do ewentualnie zainteresowanych klientów. Stąd warto zadbać o ich zawartość.

Dlaczego Polacy kupują w Internecie? 75% ankietowanych jako najważniejszy czynnik wymienia dostępność przez całą dobę, dla 72% respondentów kluczowy jest brak konieczności jechania do sklepu, dla 68% największą zaletą jest nieograniczony czas wyboru. Ale liczą się też inne czynniki.

Jeśli chcesz sprawdzić kilka cennych praktyk, w tworzeniu własnej strony internetowej, przeczytaj artykuł: ,,Daj się znaleźć – przepis na optymalną stronę internetową”.

 

Wideo przybliża zakupy on-line do stacjonarnych

Wszelkie materiały wideo dla e-commerce, jeśli są dobrze zrealizowane, służą podniesieniu sprzedaży w znacznie większym stopniu niż zdjęcia, grafiki czy opisy. Wideo z zasady jest bardziej angażujące niż obraz statyczny czy tekst, łatwiej jest bowiem dzięki niemu wzbudzić emocje, a przekaz taki jest dla widza łatwiejszy w odbiorze. Coraz bardziej doświadczeni w zakupach on-line klienci, wrażliwi są na przekłamania, jakie mogą towarzyszyć bardzo kwiecistym opisom oraz retuszowanym zdjęciom. Wideo w sposób najbardziej obrazowy przekazuje cechy produktu, jest więc rodzajem uwiarygodnienia.

Czego najbardziej obawiają się klienci sklepów internetowych? Okazuje się, że aż 50% klientów eSklepów obawia się, że zamówiony przez nich produkt, będzie wyglądał inaczej w rzeczywistości niż na zdjęciu. I tu z pomocą przychodzą właśnie materiały wideo, po których obejrzeniu aż 52% klientów czuje się pewniejszych co do zakupu.

 

Wideo, które podnosi sprzedaż

Film instruktażowy, porównawczy, a może film informacyjny czy unboxing – jakie formy materiałów wideo wybierane są najczęściej do osadzenia na stronach sklepów Internetowych? Wśród czynników, które zachęcają do zakupów w sieci poza dostępnością i łatwością dokonywania zakupów w raporcie „E-commerce w Polsce 2019. Gemius dla e-Commerce Polska” pojawia się argument o „większej liczbie informacji o produktach”, którą zapewnia kupowanie w sklepach Internetowych.

Zachowania zakupowe w internecie

źródło: E-commerce w Polsce 2019. Gemius dla e-Commerce Polska

 

Te „większą liczbę informacji” najłatwiej przekazać za pomocą materiałów wideo, które są prostsze w odbiorze i szybciej odpowiadają na wątpliwości klientów. By jednak materiał był dla klienta użyteczny, musi być dobrze zrealizowany, a to kosztuje. Dobrze jest więc przy wyborze produktów do swojego sklepu kierować się nie tylko marżą, ale także materiałami, jakie producent dostarcza za darmo do swojego wyrobu. Inaczej wygląda rentowność towaru, do którego sam sprzedawca musi przygotować opis, zrobić zdjęcia czy przygotować materiał wideo, a inaczej jest z produktem od producenta, który to wszystko zapewnia.

Pamiętajmy, że pojedyncza, dobrej jakości produkcja wideo może kosztować kilka tysięcy złotych. Wielu producentów ma świadomość tego, że aż 69% konsumentów uważa, że wideo produktowe pomaga im w podejmowaniu decyzji o zakupie i samodzielnie przygotowuje takie materiały dla swoich produktów. To znacznie ułatwia sprawę sprzedawcom, którzy mogą z takich filmów bez przeszkód korzystać, podwyższając jednocześnie swoje zasięgi i prawdopodobieństwo zakupu, które filmy produktowe zwiększają aż o 85%.

 

Wykorzystanie materiałów wideo producenta – K2 Auto Jak Nowe – case study

Filmy produktowe zwiększają czas przebywania klientów na stronie o 88%. Pozwalają klienta zaangażować, w prosty sposób wytłumaczyć mu działanie urządzenia czy produktu. Zbliżają zakupy on-line do stacjonarnych, bo klient ma maksymalnie zbliżony do fizycznego kontakt z produktem. A czasem nawet więcej, bo klient widzi konsystencję płynu, wielkość opakowania, sposób aplikacji – wszystko to, co w sklepach stacjonarnych może mu zostać wyłącznie opowiedziane. Ale materiały wideo na stronie sklepu internetowego mają jeszcze jedną ważną zaletę, zwiększają ruch organiczny z wyszukiwarek. Dobrze opisane i poprawnie osadzone filmy mogą przyczynić się do wzrostu ruchu organicznego z wyszukiwarek aż o 157%!

Już dziś spędzamy średnio 33 dni w roku na korzystanie z mobilnego Internetu. Zakupów możemy dokonać wszędzie i w każdej chwili. Bez potrzeby dzwonienia do sklepu i zadawania kolejnych pytań, bo na wszystkie odpowie nam dobrze zrealizowany materiał wideo. Warto więc czy to w wyborze produktów do dystrybucji, czy konkretnych marek stawiać na producentów, którzy poza doskonałej jakości produktem, dadzą nam również darmowe narzędzia do jego sprzedaży. Popatrzmy na to przez pryzmat dystrybucji marki K2 Auto Jak Nowe.
Kanał na Youtube, na którym K2 Auto Jak Nowe publikuje swoje filmy wideo ma ponad 16 tysięcy subskrypcji. Oznacza to, że taka liczba użytkowników zostaje każdorazowo poinformowana o tym, że pojawia się nowy film.

Do lipca 2019 roku na kanale K2 było 208 filmów wideo, wśród których pojawiły się zarówno materiały produktowe i instruktażowe, jak i miniserial czy wideorelacja. Większość filmów na kanale ma ponad 100 tysięcy wyświetleń, ale są i takie, które widziało ponad 3,9 miliona osób! Średni czas oglądania filmów na kanale K2 to prawie 1,5 minuty, a trzeba zaznaczyć, że są materiały wideo, których długość nie sięga 90 sekund – to mówi o zaangażowaniu osób, które z materiałami mają do czynienia, ale nie tylko. To, że odbiorcy średnio oglądają materiały tak długo, znaczy również, że są bezpośrednio zainteresowani tematyką. To nie przypadkowe osoby, ale potencjalni klienci, do których wideo trafia i których ono autentycznie interesuje. A przypomnijmy, że ze wszystkich filmów producenta K2 Auto Jak Nowe może korzystać każdy sklep internetowy, który sprzedaje jego produkty. Dla branży chemii i kosmetyków samochodowych ogólna liczba wyświetleń filmów wideo na poziomie ponad 36 milionów to dowód na jakość produkcji, ale i celność poruszanych zagadnień. Posiadanie wideo może być więc wyróżnikiem i realnie wpływać na sprzedaż, co odnotowują sklepy, które z K2 współpracują.

Warto dodać, że podniesienie sprzedaży znanych produktów to jedno, a wprowadzenie do sprzedaży produktów, które dzięki wideo „ściągają” na stronę sklepu potencjalnych klientów to coś zupełnie innego. To wartość dodana dystrybucji tego rodzaju towarów. Coś, co sklep dostaje gratis razem z materiałami wideo, opisami, zdjęciami i oczywiście świetnej jakości produktem. Wystarczy zresztą poczytać komentarze pod filmami, by zorientować się, że widzami materiałów są osoby zainteresowane zakupem środka o określonym działaniu, które w filmie znajdują prostą odpowiedź na swoje zapytanie.

Jeśli chcesz zobaczyć przykład zastosowania wideo w promowaniu produktu, przeczytaj artykuł: ,,K2 Gravon Lite – łatwa w aplikacji powłoka ceramiczna dla każdego”.

Jak dodać filmy w sklepie internetowym?

Aby dodać film na karcie produktu, należy skopiować odpowiedni kod z naszego kanału. To bardzo proste – wystarczy wybrać film następnie kliknąć przycisk „udostępnij” i w kolejnym oknie wybrać opcję „umieść”. Po kliknięciu pojawi się kod, który należy skopiować i wkleić w edytorze karty produktu.
Jeśli na co dzień nie obsługujesz witryny sklepu i powyższa instrukcja jest dla Ciebie niejasna, skontaktuj się z administratorem Twojego serwisu.

Jest również drugi sposób, pozwalający przypisać filmy dla wielu produktów w sklepie jednocześnie. Aby to zrobić, należy zaimportować listę filmów z pliku .xml. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, skontaktuj się z naszym specjalistą – wspolpraca@melle.com.

To metoda dla zaawansowanych użytkowników, upewnij się, że posiadasz odpowiednie umiejętności lub skontaktuj się z administratorem, który pomoże Ci wdrożyć to rozwiązanie.

 

Dołącz bez zobowiązań do grona ponad 6000 firm, które zdobywają nowych klientów dzięki obecności produktów K2 w ich ofercie.