Jeżeli czytasz ten artykuł to na pewno zastanawiałeś się kiedyś nad własnym sklepem internetowym. Zawsze myślałeś, że to za trudne? Niemożliwe? W tym artykule pokażemy ci w 9 prostych krokach jak bardzo się myliłeś. Nie będziesz miał już wątpliwości jak założyć swój własny e-sklep.

Zakupy online

Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Handel internetowy to jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki. Ostatnie tygodnie, a szczególnie ograniczenia związane z pandemią, sprawiły, że wiele biznesów zdecydowało się na szybki start i rozbudowanie działań o dodatkowy kanał sprzedaży. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu gotowych rozwiązań do prowadzenia sklepu internetowego, takich, jak np. Shoper.
Strony tego typu oferują gotowe oprogramowanie do stworzenia e-sklepu. Jest ono oferowane w modelu SaaS (Software as a Service) co oznacza, że jest dostępne w ramach opłaty abonamentowej, niejako wynajmowane na czas korzystania z usługi. Bardzo wygodne rozwiązanie, które w praktyce oznacza, że wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem infrastruktury, aktualizacją oprogramowania i wsparciem technicznym są realizowane przez dostawcę usługi.


Shoper

Czemu gotowe rozwiązania są dla nas korzystne?

Właściciel sklepu nie zaprząta sobie głowy kwestiami technicznymi (czy wynająć serwer wirtualny czy dedykowany, jaki plan hostingowy wybrać?), nie martwi się o aktualizacje oprogramowania (te dzieją się na bieżąco), ani o bezpieczeństwo swojego biznesu (gwarantuje je dostawca usługi).

Jeżeli jeszcze nie sprzedajesz w sieci, to pora zacząć. Oto lista niezbędnych kroków do startu z e-sklepem.

 

Po pierwsze – wybór abonamentu i domeny

Do dyspozycji mamy różne pakiety w zależności od potrzeb. Co je różni? Przede wszystkim liczba produktów, którą można dodać do sklepu, wartość rocznego transferu, dodatkowe miejsce na serwerze FTP, integracja z Allegro oraz możliwość prowadzenia sklepu na Facebooku. W normalnym wypadku najlepiej wybrać pakiet pośredni. Jest w zupełności wystarczający dla standardowego e-biznesu. Pakiety Premium dedykowane są dla dużych biznesów o dużej dynamice rozwoju i planach ekspansyjnych. Natomiast podstawowe pakiety mogą ograniczać nasze działania.

Wszystko co musimy zrobić to zarejestrować wszystkie potrzebne dane. Voilà! Mamy już swój sklep internetowy.

Zakładając sklep otrzymujemy tzw. domenę roboczą. Najlepiej zakupić własną domenę. To niewielki koszt, a warto od początku inwestować w budowanie własnej marki. Być może już posiadasz domenę, zawsze możesz ją użyć.

Drugi krok, czyli wiarygodność w sieci (certyfikat SSL)

SSL jest potwierdzeniem wiarygodności twojego sklepu a także formą ochrony przed zniknięciem w wynikach wyszukiwania (Google preferuje bezpieczne strony). Dla klientów to sygnał, że dany e-sklep dba o bezpieczeństwo kupujących i chroni ich dane. Certyfikat jest wymagany przez Facebooka – jeśli chcesz wykorzystać social media do pozyskania klientów – nie możesz o nim zapomnieć.

Po trzecie strona prawna, czyli regulamin sklepu i polityka prywatności.

Dokumenty te są niezbędne do prowadzenia sprzedaży przez internet. Regulują zasady prowadzenia handlu, informują o prawach i obowiązkach uczestników transakcji.  Zawierają również podstawowe dane związane z twoim biznesem. Ich przygotowanie możesz zlecić prawnikowi specjalizującemu się w e-commerce lub skorzystać z aplikacji, którą udostępnia np. Shoper.

W czwartym kroku zadbaj o szatę graficzną twojego sklepu.

Jak cię widzą, tak cię piszą. Nie oszukujmy się, że w erze smartfonów oraz tabletów powinniśmy być przygotowani na każde z tych urządzeń. Każdy sklep powinien być zrobiony w technologii RWD – co w skrócie oznacza, że wyświetla się poprawnie na każdym urządzeniu. Do dyspozycji mamy darmowe szablony graficzne, który można urozmaicić lub modyfikować. Twój sklep powinien być integralną częścią twojej witryny firmowej, również pod względem wizualnym.

PAMIĘTAJ O LOGO – to ważny element budowania marki własnej i rozpoznawalności na rynku.

 

K2
Krok piąty to uzupełnienie strony informacyjnej oraz bloga.

Zacznij od uzupełnienia stron informacyjnych o swojej firmie i zasadach prowadzenia e-sprzedaży. Treści te będą pomocne dla twoich klientów. Jasna polityka sprzedaży, zwrotów i reklamacji uwiarygodniają twój sklep. Warto także przygotować poradnik dla kupujących oraz FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Zwróć uwagę na moduł bloga w sklepie – możesz od razu dodać kilka wpisów. Wartościowe treści będą pomocne nie tylko dla kupujących, ale ułatwią przebicie się w wynikach organicznych Google.

Zadbaj o zredagowanie treści automatycznych wiadomości, które będą wysyłane do twoich klientów podczas procesu zakupowego i po nim. Pamiętaj, że informowanie kupującego o realizacji jego zamówienia jest istotne – dlatego MUSISZ o tym pamiętać.

6. Asortyment w twoim sklepie jest bardzo ważny!

Czyli dodanie produktów, które będziesz sprzedawał. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Jeśli oferta nie jest rozbudowana – spokojnie poradzisz sobie z pojedynczym dodaniem przedmiotów. Jeśli jest ich kilkadziesiąt lub więcej najlepiej będzie dodać je poprzez plik CSV lub XML przygotowany samodzielnie lub otrzymany od twojego dostawcy. Inna opcja to dodanie produktów poprzez integrację z wybraną hurtownią. 

W kroku 7-mym ustal typy płatności i dostawy.

Zdecyduj jakie formy płatności udostępnisz kupującym w swoim sklepie. Klienci na pewno docenią wygodę i szeroki wybór transakcji. Przykładowe formy płatności to: PayU, Dotpay czy Przelewy24.

Metody płatnościŹródło: bowflexfitness.eu

Udostępnij kupującym różne metody dostawy. Ich różnorodność jest bardzo ważna. W twojej ofercie powinni być kurierzy jak i paczkomaty. Liderami w swojej branży są min: InPost, DPD oraz Pocztex.

W ósmym kroku pamiętaj o fakturowaniu i obsłudze magazynu.

Program magazynowo – księgowy to bardzo przydatne narzędzie. Jeśli korzystasz już z jakiegoś – upewnij się czy możesz połączyć go ze sklepem. Taki zabieg ułatwi ci zarządzanie twoim e-biznesem. 

Na końcu rzuć okiem na aplikacje, dodatki i integracje.

Sklep można integrować z różnymi dodatkami czy narzędziami, które mogą być pomocne w prowadzeniu twojego biznesu. Czasem zależą od branży, w której sklep działa a czasem od indywidualnych potrzeb. O kilku integracjach warto pamiętać, szczególnie, że mają wpływ na sprzedaż w sklepie. Na uwagę zasługuje integracja z Allegro, sklep na Facebooku, porównywarki cen, narzędzia rekomendacji zakupowych itd. Dostępne dodatki znajdziesz w App Store. Możesz je dodać w dowolnym momencie do swojego sklepu – zgodnie z potrzebami.

Każdy może mieć swój sklep internetowy

Uff! dotarliśmy do końca. Jak widzimy nie taki diabeł straszny jak go malują.
W 9 krokach dowiedziałeś się jak wystartować z własnym sklepem internetowym. Uruchom kampanię reklamową Google lub na Facebooku. Pomóż innym cię znaleźć. Daj nam znać w komentarzu czy ten artykuł skłonił cię do założenia własnego e-biznesu.

Powodzenia!

 

Zapraszamy również do Melle Partner. Dołącz bez zobowiązań do grona ponad 6000 firm, które zdobywają nowych klientów dzięki obecności produktów K2 w ich ofercie.