Mało kto zdaje sobie sprawę, ale nasz nowy dzień w pracy zaczyna się dla wielu wieczorem go poprzedzającym. Jeżeli dobrze zaplanujesz kolejny dzień przed jego startem, to masz szanse zwiększyć swoją efektywność.


Nie wierzysz? Ile razy przez trudny poranek miałeś zepsuty dzień w pracy i tak naprawdę dalsza część dnia była dla Ciebie stracona? Był to efekt tego, że nie potrafiłeś wcześniej zarządzać swoim czasem i nie potrafiłeś rozplanować sobie dnia i czynności do wykonania. Jeżeli w tym momencie przyznałeś nam rację czytaj dalej…

Co, więc zrobić, by być bardziej produktywnym?

1. Zaplanuj następny dzień

Zanim położysz się spać zaplanuj następny dzień. Zastanów się, co musisz zrobić. Dodatkowo weź pod uwagę również te aktywności, które sprawiają Ci przyjemność i również chciałbyś znaleźć na nie czas następnego dnia.

Zastanów się kiedy najlepiej będzie poszczególne sprawy pozałatwiać i zaplanuj dzień tak, byś wieczorem cieszył się z tego, co udało Ci się osiągnąć danego dnia. Pamiętaj, że ważne jest elastyczne podejście do planu dnia, bo nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć.

Poza tym zbyt napięty grafik może zniechęcić do działania.

Warto tak planować dzień, żeby stymulował on mózg do tworzenia nowych połączeń nerwowych, które pozwolą nam rozwijać się w ciekawy sposób.

Raz na jakiś czas zmieńmy drogę do pracy, zamiast czarnej kawy spróbujmy zielonej herbaty, zamiast radia w drodze do pracy posłuchajmy audiobooka.

Nasza produktywność wzrośnie jeśli wprowadzimy swoje rytuały na początek i koniec dnia i będziemy się ich trzymać. A do tego nie potrzebujemy nic ponad to, co mamy pod ręką.

2. Wstawaj wcześniej

Na początek wystarczy przestawić budzik o kwadrans. A z czasem doprowadzić do tego, że będziemy wstawać nawet godzinę szybciej niż teraz. Jeśli, nie wierzysz w swoją silną wolę, to po ustawieniu budzika połóż go w takim miejscu, żebyś musiał wstać z łóżka, by go wyłączyć.

Tim Cook, prezes Apple, wieloletni współpracownik Steva Jobsa; Richard Branson, założyciel marki Virgin i wielu innych znanych ludzi wybrało budzenie się wcześnie rano, by dobrze zorganizować sobie dzień. Margaret Thatcher na sen przeznaczała podobno od 4 do 5 godzin, a w ciągu dnia była w ciągłym ruchu i nie bez powodu miała przydomek „Żelazna Dama”.

Po paru miesiącach sam zauważysz ile to wcześniejsze wstawanie Ci dało, jak wiele byłeś w stanie zrobić dla siebie w ciągu tych kilkudziesięciu minut.

Wspomniane przykłady znanych osób nie mają spowodować, że mamy zacząć wstawać od dziś 2 godz. szybciej. Spróbujmy każdego dnia budzić się o kilka minut wcześniej i sami sprawdźmy jaki czas będzie dla nas najkorzystniejszy.

Dobry plan i systematyczność w realizacji tego działania będzie dla nas znacznie efektywniejsze, niż nagłe zrywanie się z łóżku przed wschodem słońca.

3. Wykorzystaj telefon jak narzędzie do organizacji pracy

Kto z nas pamięta notesy do zapisywania kontaktów, notatek i wszystkiego co wydawało nam się ważne do zapamiętania? Z pewnością większość. Ta sama większość pamięta też, że taki notes był dla nas pomocny tylko w pierwszych dniach jego użytkowania. Przez to, że zapisanymi informacjami nie byliśmy w stanie już zarządzać.

Pierwszym narzędziem, który nam w tym pomógł był komputer, ale szybko okazało się, że nie zawsze mieliśmy go pod ręką. Dlatego z pomocą przyszła nam era smartfonów i aplikacji mobilnych. Nie przesadzimy jeżeli powiemy, że telefon komórkowy w dzisiejszych czasach jest naszą sekretarką, dla której powiedzmy, że nie ma trudnych zadań. Wystarczy dostęp do Internetu, zasięg i dobrze naładowana bateria.

Darmowe aplikacje mobilne powstają jedna po drugiej, a ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrymi przykładami takich podstawowych aplikacji, które pozwolą nam zorganizować sobie czas pracy i zwiększyć naszą produktywność mogą być:

Goodtime Czasomierz – dzięki tej aplikacji łatwo będzie nam zarządzać czasem przeznaczanym na daną czynność. Jeżeli w ciągu dnia mamy zaplanowane szereg czynności do wykonania to na ogół mamy problem zapanować nad upływającymi minutami. Przed rozpoczęciem wykonywania danej czynności ustawiamy czas jaki chcemy jej poświęcić. My możemy spokojnie robić swoje i nie zapomnimy, że byliśmy umówieni np. na spotkanie, bo poinformuje nas o tym alarm. Te czynności możemy ustawić również sesje z planowaniem przerwy.

Kalendarz Google – jest to najprostszy kalendarz dostępny na rynku. Dzięki niemu jesteś w stanie zaplanować wszystkie istotne dla nas wydarzenia, a dodatkowo dostaniemy o nich przypomnienie. Ponadto z innymi użytkownikami możemy wejść w interakcję i wspólnie planować przyszłe wydarzenia.
ColorNote – jest mobilną aplikacją służącą do spisywania notatek. Zastępuje on wspomniane już wcześniej notesy, a jego zaleta jest to, ze mamy go zawsze pod ręką. Będąc gdzieś w terenie możemy mieć coś do zapisania. Po co robić to na kartce, która zgubimy lub zapis będzie nieczytelny. Do takiej zapisanej notki możemy wracać do woli i praktycznie ją później wykorzystać. Nie musisz się martwić, że zapomnisz o zapisanej notatce, ponieważ aplikacja umożliwi ustawianie przypomnienia.

Jeżeli chcesz przetestować zaprezentowane aplikacje, to możesz je pobrać za darmo ze Sklepu Google Play lub App Store. Do tej czynności potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu w swoim telefonie komórkowym.

Dołącz bez zobowiązań do grona ponad 6000 firm, które zdobywają nowych klientów dzięki obecności produktów K2 w ich ofercie.