Dosprzedaż, polega na zaproponowaniu produktu dodatkowego lub droższego klientowi, który już jest zdecydowany na zakup. Przy użyciu praktycznych przykładów pokażemy, że również Ty możesz sprzedawać więcej!


Pierwsza technika dosprzedaży, którą omówimy to tzw. cross-selling. Krótko mówiąc, polega ona na zaproponowaniu produktu, który będzie uzupełnieniem zakupów klienta. Tego typu działanie stosowane jest niemal wszędzie. Jednym z doskonałych przykładów są salony samochodowe, które próbują sprzedać dodatkowe wyposażenie do wybranego auta. Warto żebyś również Ty mógł czerpać realne zyski, stosując tę sprawdzoną technikę.

7 praktycznych przykładów cross-sellingu

Żeby ułatwić zadanie, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych produktów K2 i artykułów do nich komplementarnych. Dzięki zastosowaniu tylko kilku z nich znacząco podniesiesz sprzedaż w swojej firmie.

 1. Klientom zainteresowanym powłoką ceramiczną K2 Gravon, zaproponuj środek K2 Gravon Reload za pomocą którego, klient samodzielnie będzie mógł odświeżyć i zakonserwować powłokę. 
 2. Płyn do odtłuszczenia lakieru to doskonała propozycja dla każdego kupującego woski samochodowe, np. K2 Proton. Dzięki odtłuszczeniu powierzchni za pomocą K2 Klinet, każda powłoka woskowa będzie znacznie lepiej trzymać się lakieru i wydłuży swoją żywotność.
 3. Pasty woskowe takie jak K2 Turbo znacznie łatwiej poleruje się za pomocą dedykowanego mikrowłókna. Mikrofibra do polerowania to kolejna szansa na dodatkowy zysk.
 4. Klient wybierający płyn do mycia szyb K2 Nuta z pewnością zainteresowany będzie mikrofibrą do polerowania szyb K2 Opti, która zagwarantuje mu, że na szybie nie pozostaną żadne smugi.
 5. Kierowcy wymieniający płyny w swoich autach i sięgający po płyn do chłodnic K2 Kuler z pewnością dokupią środek do płukania chłodnic K2 Radiator Flush. Wystarczy wspomnieć o konieczności czyszczenia układu podczas wymiany płynów.
 6. Osoby sięgające po woski koloryzujące, takie jak K2 Color Max chętnie dokupią do nich specjalny aplikator gąbkowy, dzięki któremu nie będą mieli problemu z poprawnym nałożeniem wosku na lakier. Zestaw uzupełni oczywiście mikrowłókno do polerowania.
 7. Klient kupujący szampon samochodowy K2 Express nie będzie miał oporów przed zapłaceniem nieco więcej za zestaw z grubym ręcznikiem do osuszania lakieru K2 King, jeśli wyjaśnisz jak ważnym elementem mycia auta jest konieczność dokładnego osuszenia lakieru.

Jak widzisz, produkty K2 możesz łączyć w różny sposób. Pamiętaj, że dosprzedaż nie musi zakończyć się tylko na jednym, dodatkowym produkcie. Gdy klient zgodzi się na propozycję którą mu przedstawiłeś, spróbuj sprzedać kolejny artykuł. Być może, klient za Twoją namową postanowi, że dobrym pomysłem będzie umycie samochodu nie tylko z zewnątrz, jak wcześniej planował, ale także wewnątrz.

Cross-selling nie zawsze jest prosty, ale wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby zwiększyć swoje szanse:

 1. Reaguj dynamicznie – słuchaj uważnie klienta, poznaj jego potrzeby, obiekcje i reaguj na nie.
 2. Bądź doradcą – aby, dobrze dobrać produkt do oczekiwań klienta, musisz znać swoją ofertę oraz artykuł, który chcesz sprzedać. Potrzebną wiedzę zdobędziesz czytając opisy na etykietach, kartonikach lub bloga K2.
 3. Zbijaj obiekcje – najczęściej sprzedawcy spotykają się z odmową ze względu na zbyt wysoką cenę produktu. Przedstaw zalety i korzyści sprzedawanego produktu i próbuj obronić cenę.

Zobacz film autorstwa Bartka Popiela, który pokazuje na konkretnych przykładach jak inne znane firmy handlowe, wykorzystują cross-selling w celu zwiększenia zysków.

Możesz tylko zyskać

Pamiętaj, aby dosprzedaż okazała się skuteczna:

 • Proponuj klientowi produkt komplementarny w momencie, gdy zdecydował się on na produkt podstawowy, ale sprzedaż nie została jeszcze zakończona.
 • Tłumacz klientowi w jaki sposób skorzysta na zakupie dodatkowego produktu. Nie zapomnij wykorzystać do tego celu metody Cecha-Zaleta-Korzyść.
 • Pokonuj obiekcje klienta i bądź cierpliwy.

Cross-sellingu można się szybko nauczyć i przełożyć na realne zyski. Z każdą kolejną transakcją sam zauważysz jak bardzo może być skuteczny.

Dołącz bez zobowiązań do grona ponad 6000 firm, które zdobywają nowych klientów dzięki obecności produktów K2 w ich ofercie.